Obtížnost: Mírně pokročilý / Věčný začátečník
Časová náročnost: do hodiny
Tvoření s dětmi

DIY: Akvarelové pohlednice z prázdnin

Ať už letošní dovolenou strávíte v českých lesích nebo u moře, můžete si na cestách namalovat originální pohlednice. Akvarelové barvy Mungyo color chip se vejdou do každého batůžku, a tak můžete být vždy připraveni zachytit krásy přírody. Takováto pohlednice určitě potěší každého.

Materiál, který jsem k malbě použila:

Postup – malba pohlednice moře:

 1. Pomocí středně měkké tužky si můžeme načrtnout obrys pláže a moře. Moře jsem úmyslně rozdělila na dvě části, aby se mi dobře pracovalo s rozlišením odstínů modré barvy (v první části u pláže zůstane moře světlejší).
 1. První vrstva obrázku – pomocí namočeného štětce střední tloušťky setřeme trochu barvy z color chip (barevného papírku) a přeneseme si tuto barvu na paletku. Barvu na paletce si mírně naředíme vodou. Takto připravenou barvou si vybarvíme první část obrázku a tou je pláž (použijeme odstín který u Mungyo barev nese název Yellow Ochre a nejvíce se blíží barvě písku). Nenecháváme obrázek schnout a hned pokračujeme ve vybarvení prví části moře pomocí světle modré barvy (odpovídající Cobalt Blue).Tuto modrou barvu si na paletě také více naředíme vodou, aby nebyla příliš výrazná (první vrstva u akvarelu se maluje vždy nejsvětlejší).Nebojíme se zasáhnout lehce do okraje pláže a barvy zde smísit (naznačení přílivu). Nakonec vybarvíme druhou část moře – zde jsem rovněž použila stejný odstín modré, pouze jsem na paletku nanesla více barvy, aby byl odstín o stupeň intenzivnější. Obrázek necháme uschnout.
 1. Nyní pracujeme na druhé vrstvě obrázku. Postupujeme stejným způsobem jako ve druhém kroku. Intenzita barvy na paletě se nemění. Začneme od pláže, přes první část moře, po druhou okrajovou část moře. Barvy mezi sebou prolneme v místech, kde se potkávají (tam, kde jsme si tužkou vyznačili dělení). Tentokrát jsem nenatírala celou plochu, ale pracovala jsem více se špičkou štětce a jakoby naznačovala drobné vlnky. Na některých místech jsem záměrně nechala pouze první vrstvu barvy. Obrázek znovu necháme uschnout.
 1. V tomto kroku namalujeme poslední vrstvu moře. Pracujeme stejně jako v předešlých krocích, pouze přidáme lehce na intenzitě namíchané barvy (stačí o stupeň). Moře získá na výraznosti právě pomocí vrstvení barev. Do okrajové části moře, jsem místy přidala tmavší odstín modré barvy (odpovídající Cerulean Blue). Opět necháme zcela uschnout.
 1. Nakonec si pomocí Gelly Roll (tloušťky 10) namalujeme vlny a „pěnu“, kterou za sebou příliv moře zanechává. Malujeme rovnou pomocí hrotu gelového pera bílé barvy.

6. Na závěr obrázek můžeme oživit například malou hvězdicí. Na tu jsem namíchala odstín z oranžové a červené barvy. Základ hvězdice namalujeme světlejším odstínem a po zaschnutí vytvoříme strukturu pomocí tenkého štětce a intenzivnějšího odstínu namíchané barvy.

Tip: Velkou výhodou těchto pohlednic je předtištěná strana na písemný text a vysoká kvalita papíru, který se vůbec nekroutí. Nemusíme tedy lemy při malbě přichycovat k podložce.

Postup – Malba pohlednice český les:

 1. Nejprve začneme malovat hory. Smícháním černé a bílé barvy na paletě si namícháme dva odstíny šedé barvy (světlejší a tmavší). Začínáme nejvyššími horami, na které použijeme světlejší šedou barvu a kulatý štětec střední tloušťky. Položíme si štětec na papír tak, aby jeho špička směřovala vzhůru a pomocí kostrbatého vedení štětce zprava  doleva vytvoříme hory (vybarvíme stejnou šedou až do spodní části, kde budu celé hory končit). Necháme zaschnout a poté pokračujeme dalšími horami, které vedeme o něco níže než předešlé (použijeme tmavší odstín namíchané šedé barvy) a rovněž vybarvíme až ke spodní linii prvních hor. Necháme znovu uschnout a poslední vrstvu hor provedeme úplně stejným způsobem jako předešlé. 

  V průběhu schnutí jednotlivých vrstev hor si můžeme namalovat nebe (použila jsem odstín modré odpovídající Cobalt Blue). Nebe malujeme kulatým štětcem střední tloušťky tak, že vedeme kostrbaté tahy celou plochou štětce (místy barvu vynecháme a necháme bílá místa jako mraky a místy naopak přidáme na intenzitě modré barvy).

TIP: Mraky můžeme také vytvořit ťupáním papírovým kapesníčkem do již nanesené modré barvy.

 1. Nyní si namalujeme vodu (řeku, rybník nebo potůček), která teče pod vrcholky hor a lesa. Znovu použijeme modrou barvu (Cobalt Blue) smíchanou na paletě s vodou. Použijeme kulatý štětec střední tloušťky a celou plochu pod horami vybarvíme.
 1. Ještě do mokrého podkladu vody namalujeme odrazy, které na vodu dopadají z vrcholků hor. Použijeme stejný odstín šedé barvy, jakým jsme malovali první část hor (světlejší). Stín vytváříme jemným ťupáním špičky štětce. Na nejspodnější části obrázku nám stále zbývá část vody.

TIP: Pokud by nám hladina vody rychle uschla, můžeme ji znovu namočit pomocí čistého mokrého štětce.

 1. Nyní začneme malovat les. Na malbu stromů jsem použila zešikmený plochý štětec, kterým jsem ťupala od špičky stromu směrem dolů. Štětec jsem měla položený kratší částí ke středu (kmeni) a delší částí vně. Nyní malujeme stromy, které budou na obrázku v pozadí, tudíž nemusí být propracované a mohou se nám lehce rozpít. Pod každým stromem si lehce namočíme hladinu vody a vždy stejným odstínem, jakým jsme malovali strom, vytvoříme na hladině odraz stromu (barvu můžeme více naředit vodou, aby byl odraz světlejší). Nakonec smícháme na paletě sv. hnědou a černou barvu a namalujeme tenké kmeny. Necháme obrázek uschnout.
 1. Pokračujeme malbou stromů, které budou v popředí. Začneme vyššími stromy, které mohou překrývat již namalované. Poté namalujeme malé stromky v popředí (na ty jsem použila tenký kulatý štětec). Na hladinu vody můžeme domalovat odraz menších stromů (nezapomeneme si hladinu vody nejprve lehce namočit vodou). Za vysoké špičky stromů můžeme tenkým štětcem domalovat ještě další tenké vrcholky stromů (vytvoří nám dojem vyšších stromů v pozadí). Na vrcholky hor umístíme několik stromů s korunou. Nejprve si namalujeme kmen a větve (použijeme tenký kulatý štětec).
 1. Nyní nám zbývá pouze domalovat korunu stromům na vrcholcích hor. Použijeme stejné odstíny zelené jako na stromy vlevo. Vezmeme si tenký kulatý štětec a mezi větve a lehce okolo nich ťupáme pouze špičkou štětce.

TIP: Odstíny zelené si také můžeme namíchat:

 • ze studeného odstínu žluté a modré
 • z teplého odstínu žluté a modré
 • modré a lehce červené

Přeji Vám krásné léto a těším se, jaký obrázek si pro originální pohlednici vyberete. Peťa

Autorce Petě Matějčkové (IG – @matejckovapetra, FB – @Petra Matějčková-prožitkové malování) za nádherné pohlednice a celé zpracování mockrát děkujeme a doufáme, že si nějakou tu pohlednici z prázdnin zkusíte namalovat také.