DIY: Transparentní květiny brush penem
Nastává pro mnoho z nás dlouho očekávané období. Společně s teplým počasím nám dělá radost také příroda, která se již naplno probudila a naše zahrady zdobí květiny různých druhů a barev.
Také vám je líto každého odkvetlého květu? Můžete si zanechat památku v podobě obrázku. S brush peny je malování snadné a nezabere vám ani moc času. Během malování si vyzkoušíte techniku malby do mokrého a naučíte se dodat květinám na opravdovosti pomocí stínování.
Materiál, který jsem k malbě použila:
- Ecoline Brush pen – sada Violet
- Ecoline Brush pen – barva forest green 656
- Imagine akvarelový skicák (formát A4)
- Tužka středně měkká
- Plastická guma
- Aqua brush (vodní štětec)
- Tenký syntetický štětec (na stonky)
Nejprve si vyzkoušíme, jak malovat s brush peny a vodním štětcem ve dvou základních krocích.
- Základní krok – nanesení barvy
- Pomocí brush penu naneseme barvu na paletu nebo jiný kluzký povrch (plast, sklo, keramika).
- Poté si pomocí vodního štětce kápneme do barvy vodu a rozmícháme.
TIP: Čím více vody do barvy přidáme, tím bude barva po nanesení na papír světlejší.
- Nyní do barvy namočíme hrot vodního štětce a přeneseme barvu na papír – vybarvíme předkreslený okvětní plátek.
- Snažíme se o co nejsvětlejší odstín.
- Pokud se nám zdá barva na papíru příliš intenzivní, přidáme do vybarveného květu vodu a pomocí tahů štětce tuto vodu i s barvou z květu sbíráme (vymýváme).
- Okraje okvětního plátku necháváme tmavší.
TIP: Štětec si během procesu vymývání barvy můžeme vysoušet do papírové utěrky.
- Základní krok – stínování
- Do stále mokrého okvětního plátku začneme list stínovat.
- Naučíme se dvě varianty stínování do mokrého podkladu.
Varianta A – stínování – do mokrého vodním štětcem
- Barvu nanášíme na stále mokrý okvětní plátek.
- Na paletku, kterou jsme si zvolili, si naneseme hrotem brush penu barvu – neředíme ji vodou.
- Pomocí vodního štětce barvu z palety přeneseme na okraje okvětního plátku a místa, kde chceme vytvořit stín (např. spodní část květu).
Varianta B – stínování – do mokrého brush penem
- Pracujeme rovněž do mokrého okvětního plátku.
- Do míst, kde chceme vytvořit stín, naneseme barvu rovnou hrotem brush penu.
- Pokud chceme ubrat intenzitu barvy, můžeme ji rozetřít pomocí vodního štětce.
Tip: Žilky na okvětním plátku uděláme tak, že roztáhneme barvu pomocí vodního štětce tenkými tahy. Postupujeme od okraje, ke středu květu.
Nyní již umíme malovat pomocí Brush penů a vodního štětce, a tak se pustíme do obrázku.
Postup:
- Tužkou střední tvrdosti si načrtneme skicu. Je hezké, pokud se nám jednotlivé okvětní plátky v určitých místech překrývají přes sebe. Pokud budeme potřebovat gumovat, volíme nejlépe měkkou, nebo plastickou gumu, která neporuší strukturu papíru.
- Nyní na každém z květů vybarvíme pouze jeden okvětní plátek. Vždy děláme oba základní kroky najednou – nanesení barvy + stínování. Tento okvětní plátek bude na květině úplně vespod, volíme tedy co nejsvětlejší odstín barvy. Po vystínování necháme úplně uschnout.
Tip: Barvy brush penů jsem do sebe nemíchala. Na každou květinu jsem použila jiný odstín brush penu (dva menší květy jsou stejným odstínem). - Na každém z květů vybarvíme další okvětní plátek, který rovnou vystínujeme. Nyní můžeme během stínování namalovat i žilky. Vypadá hezky, pokud žilky vedeme pouze do poloviny okvětního plátku, poté jako by zanikaly. Znovu necháme okvětní plátky uschnout.
Tip: Pokud bych pokračovala rovnou dalším okvětním plátkem, barva by se do sebe rozpila a zaniklo by překrývání listů, kterého chceme dosáhnout. - Pokračujeme dalšími okvětními plátky. Nezapomínáme na schnutí každého okvětního plátku. V tomto kroku jsem květině vpravo dole přimalovala tužkou jeden okvětní plátek (vpravo nahoře) – líbila se mi takto více.
Tip: Jak dochází k překrývání jednotlivých listů okvětních plátků, je v tomto bodě překrytá část listu tmavší. Máme na sobě dvě a více vrstev barvy. Tato technika se nazývá vrstvení. - Nyní již máme některé květy hotové. Zbylým (větším) květům vybarvíme poslední okvětní plátky.
- Dokončíme na květu vpravo nahoře poslední okvětní plátek (úplně vlevo – tenký). Zde stínujeme pouze vnější okraj, vrchní a spodní růžek.
- Na stonky jsem si na paletě smíchala brush pen odstín Forest green 656 a Ultramarine violet 507. Stonky jsem malovala pomocí klasického syntetického štětce s tenkým hrotem.
A máme hotovo. Krásné slunné dny přeji!
Za tento krásný příspěvek děkujeme autorce Petře Matějčkové (FB @Petra Matějčková – prožitkové malování).