Obtížnost: Začátečník
Časová náročnost: hodina a více

DIY: Fotoalbum – Scrapbooking rychle a krasopisně

Taky rádi jezdíte po výletech a fotíte? No jo, ale co pak s tou spoustou fotek v telefonu? Skočte do nejbližšího FOTOlabu nebo třeba DM drogerie, vytiskněte si vybrané fotografie z mobilu a pusťte se do tvorby kreativního fotoalba plného zážitků. Při vytváření alba můžete potrénovat krasopsaní a návštěvám se pak můžete chlubit svou kreativitou.

Já se o víkendu konečně dostala ke zpracování alba z loňských zážitků a výletů. Sice pozdě, ale přece. Já si spolu s fotkami do alba píšu i pár poznámek, třeba o tom co jsme viděli a co dobrého jsme měli, prostě věci co nechci zapomenout. Já kombinuji fotky z mobilu s těmi, co na místě pořídím Instaxem, jsou to super momentky.

Tvorba alba není nijak náročná, stačí album nebo skicák s tvrdými papíry, lepidlo a pár fixů. K dekoracím můžete využít různé zbytky barevných papírů z předchozího tvoření, nálepky a washi pásky, hodit se vám bude všechno, co používáte na Bullet Journal. Nejsem žádný Scrapbookingový odborník, a tak svoje album nazývám skromně Kreativní album. Ale pokud vás tato technika nadchne, doporučuji “vygooglit” termín scrapbooking, budete nadšeni. Alba a fixy seženete u mě na e-shopu brushpen.cz

Co potřebujete?

 • Fotky
 • Album
 • Lepidlo
 • Brush pen
 • Bílá gelovka
 • Černý popisovač
 • Nůžky

Co se hodí?

 • Barevné papíry
 • Washi pásky
 • Ozdobné nůžky
 • Samolepky …

Video pro inspiraci

Jedno takové svoje tvoření jsem vám natočila. Zpracovávala jsem pár fotek z krátké zimní dovolené na Slovensku. V reálném čase mi to celé trvalo 50 minut, pro vás jsem to trochu zrychlila. Tak se podívejte, jak
“scrapbooking” fotoalbum dělám já a taky to hezky rychle a krasopisně vyzkoušejte.

Pomůcky:

Ti odvážnější si mohou vytvořit celé fotoalbum sami, já raději preferuji nákup polotovaru a soustředím se jen na tvorbu samotných stránek. Znám se a vím, že kdybych chtěla vytvářet i samotné album, nebylo by to hotové ani za pět let. 🙂

Brush peny a fixy

Pro psaní do fotoalba doporučuji používat brush peny a fixy s permanentním a světlostálým inkoustem. Přeci jen předpokládáme, že si vzpomínkami v albu budeme moci listovat i za 50 let a bylo by velké zklamání, kdyby nápisy vybledly. Já si oblíbila značku Faber-Castell.

Metalické brush peny

Do tmavých alb se skvěle hodí brush peny, které mají vysokou kryvost na tmavých podkladech a je tak možné docílit zajímavých efektů. Asi nejlepší je Decobrush od Karin a nebo Fudebiyori metallic. V albech nemám dobrou zkušenost s křídovými fixy, ty se rozmazávají a obtiskují na stránky.

Gelová pera

Bílá gelovka je nepostradatelná, tu mít musíte. Drobné linky, písmenka a dekorace v jemné bílé barvě rozzáří černé i kraft album.
A pokud máte rádi exkluzivnější efekty, pak zlatá, stříbrná nebo měděná gelovka splní vaše očekávání.

Lepidlo nebo rožky?

Já osobně preferuji lepidlo, v poslední době mám nejraději lepící roller, lepí skvěle a přesně a nic není upatlané. Rožky sice vypadají skvěle, ale smysl mají v případě, že počítáte třeba s výměnou fotek.
Já ale tvořím album “na pevno”. Fotografie jsou nedílnou součástí dekorací, a tak pro mě práce s lepícími rožky, do kterých se fotky zasunují, byla spíše na obtíž.

A to ostatní?

Při tvorbě alba se hodí cokoliv, co se dá nalepit. Já ráda zužitkovávám zbytky papíru z jiného tvoření, třeba přáníček. Díky krasopsaní nemusíte shánět samolepky s textem a písmenky, ale vše co potřebujete si zvládnete napsat brush penem nebo fixem.
K dekorování se skvěle hodí papírové washi pásky. Moc nedoporučuji různé sušené květy a přírodniny, brzy to opadá, a pak to nevypadá hezky.

Další inspirace, tentokrát foto z jednodenní návštěvy Bratislavy:

Co jsem použila ve videu a moje TOP produkty:

(samozřejmě k dostání u mě na e-shopu brushpen.cz)